برجام برای صنعت کیف لپ تاپ ایران چه کرد؟ – ۳

صنعت کیف لپ تاپ پس از برجام

اما صنعت کیف لپ تاپ بعد از امضای توافق هسته‌ای توشه دیگر با رغبت شرکت‌های خارجی برای حضور در ایران مواجه شد . این موضوع خود را در قالب مشاهده داخلی با کیف لپ تاپسازان فرنگی نشان اعطا کرد ; به‌طوری‌که به دنبال اجرای توافق هسته‌ای در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۴ , او‌لین قرارداد کیف لپ تاپیی فی مابین کشور‌ایران کیف لپ تاپ و پژو به امضا رسید . بعد از تفاهم‌نامه سایپا و سیتروئن , هیوندایی و فولکس واگن با بخش خصوصی و از تمامی مهمتر تفاهم‌نامه جدا رنو با سازمان گسترش و مرمت صنعت های جمهوری اسلامی ایران به امضا رسید . در سال ۹۵ نیز ضمن آنکه کیف لپ تاپسازان به دنبال جذب سرمایه‌های بیشتر و راه اندازی خطوط ساخت قراردادهای تازه خود بودند , اما توانستند تولید خود را ۴۵ درصد رشد دهند . حالا در صورتی‌که به‌نظر میرسد , صنعت کیف لپ تاپ توشه دیگر روی ریل رویش قرار گرفته است این پرسش موجود است آیا برجام زمینه‌های یک رنسانس در صنعت کیف لپ تاپ را ساخت کرده یا اینکه شرایط به گونه‌ای پیش میرود که کیف لپ تاپسازان به شرایط پیش از تشدید تحریم‌ها یعنی مدت طلایی ایجاد کیف لپ تاپ بازگردند؟

اگر چه نظرها متفاوتی درباره ی آینده صنعت کیف لپ تاپ با مهیا شدن مورد برجام موجود هست البته کلیه کارشناسان به‌صورت متفق‌القول معتقدند که برجام موقعیت و زمینه‌های نیکی را برای توسعه صنعت کیف لپ تاپ ساخت نموده است و کیف لپ تاپسازان باید مسیری درست را دراین مورد انتخاب نمایند . این مسئله از آن‌رو اهمیت داراست که کیف لپ تاپسازان ایرانی بعد از سال ها انقطاع ارتباط با کیف لپ تاپسازان جهانی توانستند بار دیگر مراحل همکاری خود با کیف لپ تاپسازان جهانی را از راز بگیرند ; به این ترتیب یکی جدی‌ترین مشکلات کیف لپ تاپسازان که تامین مواد و قطعات از شرکت‌های حساس بود به‌واسطه از سرگیری مجدد رابطه ها میسر شد . این قضیه یکی اتفاقات خیر و خوبی است که برای تیم صنعت کیف لپ تاپ صورت گرفته است .

از سوی دیگر , یکی از ایرادات کیف لپ تاپسازان از ناحیه تحریم‌ها عدم قابلیت توسعه و گسترش تولید ها با شرکای خارجی بود ; براین اساس پس از برجام این مانع هم به‌نوعی به‌طور تدریجی در هم اکنون برطرف شدن است . اما در این باره , بیوک علیمرادلو , مشاور وزیر صنعت , معدن و تجارت در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» میگوید : برجام مسیر مشارکت‌های بین‌المللی در صنعت کیف لپ تاپ را هموار کرد که‌این موقعیت قطعا موجب بسط زیرساختی و جدی این صنعت خواهد شد .

علیمرادلو با اشاره به شروط عقدقرارداد با کیف لپ تاپسازان خارجی اعم از داخلی‌سازی ۴۰ درصد , صادرات ۳۰ درصد و لزوم انتقال دانش فنی به صنعت کیف لپ تاپ ایران , عنوان کرد : برجام توانست صنعت کیف لپ تاپ مرز و بوم را با کیف لپ تاپسازان جهانی صلح و آشتی دهد . طی ۱ سال گذشته کیف لپ تاپسازان توانستند از روش شیوه‌های مختلف با کیف لپ تاپسازان خارجی شراکت کنند و در حال حاضر پیرو مهیا کردن کارها اجرایی تولید می‌باشند تا تولیدها نو خود را عرضه نمایند .

مشاور وزیر صنعت و معدن با تاکید بر این که کیف لپ تاپسازی قسمتی از او‌لین صنایعی بود که توانست از حالت لغو تحریم‌ها فایده ببرد تاکید می کند که به‌واسطه سرمایه‌گذاری‌های انجام یافته می بایست مراکز تحقیق و گسترش راه‌اندازی شود تا صنعت کیف لپ تاپ به هدف ها اساسی‌ خویش که همان ساخت تحولی دورازشوخی درین صنعت است دست پیدا نماید .

در حالی که مشاور وزیر صنعت حالت را برای تولید یک رنسانس در کیف لپ تاپسازی مملکت آماده می‌بیند , اما کارشناسان معتقدند که برجام زمینه‌های پرورش را آماده کرده است البته سیاست‌های در پیش گرفته شده بعداز تحریم‌ها نشان از آن دارد که تغییرات بدون شوخی و ساختاری در تولید کیف لپ تاپ صورت نخواهد گرفت . به اعتقادوباور این نوع , تصمیمات وزارت صنعت , معدن و تجارت پس از برجام هم تغییری جدی با پیشین نداشته است ; بدین ترتیب گروه این سیاست‌ها موجب می گردد که وضعیت صنعت کیف لپ تاپ به زمان قبل از تحریم‌ها بازگردد . دراین مورد , فربد زاوه , متخصص کیف لپ تاپ در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با تایید تاثیر برجام بر صنعت کیف لپ تاپ تاکید داراست که مجموع سیاست‌ها بعداز برجام نشان از آن دارااست که مسیر بازگشت به تیراژ ساخت بالا در صنعت کیف لپ تاپ هدف قرار گرفته است هم اکنون آنکه اهدافی چون تغییرات زیرساختی در این صنعت به‌صورت جدی دنبال نشده است .

زاوه با بیان اینکه تا‌هنگامیکه قراردادهای امضا شده در صنعت کیف لپ تاپ اجرایی نشود نمیتوان لحاظ آخری داد , می‌گوید : یک کدام از موضوعات با اهمیت پس از لغو تحریم‌ها این است که مشخص شود صنعت کیف لپ تاپ قرار است به کجا رسد و چه کند؟ تا به امروز کسی بدین پرسش جواب دورازشوخی نداده است و این‌که در نهایت بایستی معلوم شود صنعت کیف لپ تاپ به‌واسطه مشارکت‌هایش قرار است به کارخانه‌های ساخت برندهای دیگر تبدیل شود یا کارایی دارد برندی جهانی شود؟

او در پاسخ بدین سوال میگوید : سیاست‌هایی که دنبال شده نشان از آن داراست که کیف لپ تاپسازی سرزمین در یک ورژن غیردقیق راهی را دنبال میکند که ترکیه در پیش گرفت . هر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *